Archive - 2013

Tarih
 • Tümü
 • Oca
 • Şub
 • Mar
 • Nis
 • Mayıs
 • Haz
 • Tem
 • Ağu
 • Eyl
 • Eki
 • Kas
 • Ara
Tür

Aralık 14th

SGK İşe Giriş Tarihi Sorgulama

SGK İşe Giriş Sorgulama için buraya tıklayınız

SGK sistemi üzerinde ilk işe giriş tarihinizi sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz. SGK işe giriş bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Bir çok sorgulamanın yapıldığı e-sgm sistemi üzerinde, işe giriş tarihi bilgileriniz sigortalı hizmet dökümü ekranında listelenmektedir.

SGK işe giriş bildirimi yapmak için ise buraya tıklayınız

Sigorta başlangıcını nasıl öğrenebilirim diye soran SGK lılar ise yine yukarıdaki giriş linke tıklayarak sigorta başlangıçlarına ulaşabilirler..

http://www.sgkgiris.net/node/14

Aralık 13th

Rüyalarınızı Hatırlıyor musunuz?

Mart 20th

HERKESE İYİ UYKULAR!

HERKES UYUR! Bazıları az, bazıları çok, bazıları günün belli saatlerinde bazıları ise canları ne zaman isterse.. Canlılar dinlenmeden yaşamlarını sürdüremezler. Uyku ise, yorgun bir vücudu dinlendirmenin en mükemmel yoludur.

Yani uyku, bizler için hayatî önem taşıyan bir nimettir. İnsanlar geceleri yatarak uyur. Normal olan da budur. Gece karanlığı uyumak ve dinlenmek için mükemmel bir zamandır. Peki ya diğerleri? Yani dünyayı paylaştığımız diğer canlılar? Onların nasıl, ne şekilde ve ne zaman uyuduklarını merak ediyor musunuz?

Rüyalarımız

SİNEMA ne kadar gelişirse gelişsin, teknoloji isterse inanılmaz başdöndürücü başarılar elde etsin, zannederim kıyamete kadar bir film en basit ve sıradan bir rüyanın yerini alamayacaktır. Bizi konusuyla, efektleriyle, oyunculuğuyla kendi içine alan; ödüllere boğulmuş, herkesin takdirini kazanmış en muazzam film yapımı bile, günün herhangi bir saatinde herhangi bir yerde öylesine ayaküstü daldığımız anda gözlerimizi kapar kapamaz başlayan alelâde bir rüya kadar etkileyemez.

Üstelik öyle Hollywood filmleri gibi milyonlarca dolar da harcanmaz rüyalarımızda!

Maliyetsiz muhteşem prodüksiyonlu yapımlar gibi hemen her akşam izleriz rüya sinemasını. İşte belki de bu yüzden gerçekliğin rüya denen o iksirli sırrı kurcalaması, sinemanın tüm imkânlarını rüyanın gizemini keşfeden sekanslara ayırması şahsen benim çok hoşuma gider. Yönetmenliğini Cameron Crowe’un yaptığı ve başrolünü Tom Cruise’un oynadığı Vanilla Sky da böylesi bir film.

Öğle Uykusu ya da Kaylule

Günboyu çalışan ve sürekli faal durumda olan insanın belli vakitlerde, özellikle öğleyin uyuması yaradılışından gelen, tabiî bîr hâldir. Acaba insanın-hele beton yığını, elektrik ağı ve gürültünün arasında yorgun düşen günümüz insanının-günboyu yoğun bir şekilde çalıştıktan sonra geceleyin rahat bir şekilde uyuması sağlık açısından yeterli midir?! "Hayır!" diyor Max Planck Enstitüsü Uyku Araştırma Dalı uzmanları ve psikologlar...

Öğle uykusu verimi artırıyor

PEYGAMBER Efendimizin, kendi hayatında uyguladığı “hafif öğle uykusu” olarak tabir edilen “kaylule” ya da Batılıların diliyle “siesta”yı bilim adamları da keşfetti. Harvard Üniversitesi’ne göre, gün ortası şekerleme yapmak beyni dinlendiriyor, kalbi ve şekeri düzenliyor, zihni açıyor. Fransa Sağlık Bakanı Bertrand, şirketleri öğlen uykusuna ikna etmek için bütçeden 7 milyon euroluk kaynak sağladı.

PEYGAMBER Efendimizin, kendi hayatında uyguladığı “hafif öğle uykusu” olarak tabir edilen “kaylule” ya da Batılıların diliyle “siesta”yı bilim adamları da keşfetti. Harvard Üniversitesi’ne göre, gün ortası şekerleme yapmak beyni dinlendiriyor, kalbi ve şekeri düzenliyor, zihni açıyor. Fransa Sağlık Bakanı Bertrand, şirketleri öğlen uykusuna ikna etmek için bütçeden 7 milyon euroluk kaynak sağladı.

“Uyku” dedi gözlerim, “gaflet” dedi dillerim

Birkaç hafta önce öğrenciliğin kıymetini anlatan yazımın bir yerinde kendime has metotlarla günlük uyku süremi azalttığımı yazmıştım. Konu ile ilgili çok sayıda e-mail aldım. Bunların çoğunda da uyku azaltma metotları soruluyordu. Demek ki herkesin derdi fazla uyumak, uyuduğunda uyanamamak...

“Nasıl oldu da bunu halledebildin abi?” deniyordu.

Öncelikle fazla uyumanın zararı kadar, gereğinden az uyumanın da zararlı olduğunu hatırlatarak başlayayım. Bunun için de yaşınıza göre uyku sürenizin ne olması gerektiğini bilmeniz gerekir. Uyku severleri sevindirecek bir araştırmaya göre uykusunu yeterli derecede alamamış öğrencilerin başarılarının düştüğü gözlemlenmiş. Lise döneminde 8 saatlik günlük uyku yeterli olurken yaşın düşmesi ile uyku süresi artmakta. İlkokul seviyesindeki öğrencilerin günlük 10 saat uyku uyumaları tavsiye ediliyor. Annelerimizin o tatlı sesleri ile okudukları ninniyi unutmayalım: “Uyusun da büyüsün, ninni!” Gelişme çağında uykunun önemi büyüktür.

Teheccüt namazına kalkmak için ne yapmalı?

Efendimiz'in, "Ümmetime zor gelmeyeceğini bilseydim, onlara teheccüdü mecburi kılardım." diye buyurduğu eşsiz davete icabet etmekte neden zorlanıyoruz? Geç vakitlere kadar süren misafirliklerden ya da televizyon izlemekten yorgun mu düşüyoruz? Rahmet kapılarının sonuna kadar açık olduğu saatlerde dünyevi bahanelerimize yenik düşmemek için neler yapmalıyız?

Teheccüt, maddî-manevî sayısız sıkıntıları, arzuları ve emelleri bulunan insanoğluna sunulan eşsiz bir hazine. Kulun, Rabb'ine derdini döktüğü, yardım istediği çok özel dakikalar. Tahmin edildiğinden çok daha derin manaları olduğu şüphesiz. Peki, bu eşsiz davete neden icabet etmiyoruz? Çok mu yoğunuz, çok mu yorgunuz? Geç vakitlere kadar süren misafirliklerden, dizi ve tartışma programları izlemekten ya da internette nasıl geçtiğini anlayamadığımız dakikalardan sonra yorgun düşüp bu nurlu zaman diliminden nasiplenemiyoruz ne yazık ki.

Doğru Uyku stratejimiz ne olmalı?

“Bizim uyku stratejimiz ne olmalı?” diyorsanız size konuyla alakalı araştırmalar yapan Muhammed Bozdağ’ın, hadisler ışığında doğru uyku stratejisi hakkında yaptığı şu tavsiyelerini önerebiliriz:

1. Günde 6–-7 saatten fazla uyumamalıyız.

2. Öğlen 30 dakika süreyle (11.00–-13.30 arasında) ve gece 23.00-–05.30 arası (1 saatlik kayma olabilir) uyuyor olmalıyız.

3. Sabah erken kalkmalı ve öğlen vaktine kadar bir daha uyumamalıyız.

4. Tok uyumamalı, yemeğimizi uykudan 2,5 saat önce yemeliyiz.

5. Akşama yakın vakitte uyumamalıyız.

6. Uyku öncesinde vücut adalelerimizi gevşetmeliyiz.

7. Gürültülü, kötü kokulu, çok yumuşak veya tümsekli zeminde uyumamalıyız.

Anket

Rüyalarınızı Hatırlıyor musunuz?:

Son yorumlar